Committees

Scientific Committee

Christian Cremona, France, Chair

 
André Orcesi, France, Secretary

 



 
Jan Belis, Belgium           Andreas Lampropoulos, UK
 
Jan Bien, Poland   Roberto Leon, USA  
Alok Bhowmick, India   Yue Li, Germany
 
Ane de Boer, Netherlands   Maria Pina Limongelli, Italy
 
Annette Bögle, Germany   Fernando Madrazo-Aguirre, UK
 
Emmanuel Bouchon, France   Ana Mandić Ivanković, Croatia
 
Marcin Bulkowski, Germany
  Serge Montens, France
 
Rebecca Buntrock, USA
  Helder Moreira de Sousa, UK
 
Alfredo Camara, UK
  Jose Oliviera-Santos, Portugal
 
Jose Campos e Matos, Portugal
  Evelyne Osmani, France
 
Jacques Combault, France
  Fabrizio Palmisano, Italy
 
Jean-Bernard Datry, France
  Ignacio Paya Zaforteza, Spain
 
Vincent de Ville de Goyet, Belgium
  Eberhard Pelke, Germany
 
Stephanos Dritsos, Greece
  Robert Ratay, USA
 
John Duntemann, USA
  Daniele Rocchi, Italy
 
Lenart Elfgren, Sweden
  Amin Saiful, Bangladesh
 
Ian Firth, UK
  Ann Schumacher, Switzerland
 
Jose Antonio Lozano-Galant, Spain
  Alfred Strauss, Austria
 
Gabriel Gauguelin, France
  Richard Stroetmann, Germany
 
Andreas Gianoli, Switzerland
  Harshavardhan Subbarao, India
 
Christos Giarlelis, Greece
  Karel Terwel, Netherlands
 
Tong Guo, China

Marina Traykova, Bulgaria
 
Didier Guth, France

Jose Turmo, Spain
 
Ziad Hajar, France

Peter Van den Broeck, Belgium
 
Bert Hesselink, Netherlands

Rob Vergoossen, Netherlands
 
Hongwei Huang, China

Erwan Vicat, France
 
Marcin Kasiak, Poland

Jean-Marc Weill, France
 
Igor Kavrakov, Germany

Ye Xia, China
 
Martin Kirk, UK

Stefan Zmigrodzki, Canada
 
Sohrab Baghery, France

Daia Zwicky, Switzerland
 
Jochen Köhler, Norway


 



 

     


Organising Committee

Bruno Godart, Chair 
   
Nadget Berrahou-Daoud, Symposium Secretary

   
 
   
Jean-François Bruchmann
Olivier Flamand
Patrick Guiraud
Jocelyne Jacob
Panagiotis Kotronis
Anne-Marie Le Pense
Michel Royer-Muller
Franck Schoefs
Olivier Stephan
Christian Tessier


 Anne de Bretagne Castle